Domů » Historie hnutí

Historie hnutí

aneb……jak to bylo….

25. listopadu 2020 –   ministr Blatný v dalším svém prohlášení mění prohlášení jen dva dny staré. Jedná se o nařízení, které má konečně otevřít služb, a hlavně gastro provozy. Už dvakrát posunutý termín otevření našich podniků se prý možná zase odloží. Důvod je, že si myslí, že tyto provozy jsou stále nebezpečná ohniska covidu.

25. listopadu 2020 večer – Jakub Olbert píše na sociální sítě, že už nebude nadále trpět bezpráví a zítra otevře restauraci Šeberák

26.listopadu 2020 – celý den je Šeberák otevřený, večer zažívá první zásah komanda policie, v 22.00 zavírá

27. listopadu 2020 – opět je otevřený Šeberák a celý den se tam střídají policisté a média, zavírá opět v 22.00.

9.12.2020 Blatný vyhlašuje otevření restaurací, a to pouze do 20.00. Šeberák zůstává otevřený i po osmé Olbert bojuje s policií až do desíti, kdy zavírá. K Šeberáku se také přidává pivovar Malý Janek v Jincích, který patří Jirkovi Janečkovi.

10.12.2020 – Okolo 21.00 poprvé zajistí a odvezou Jakuba Olberta. Jedná se o vůbec první zatčení podnikatele za to, že požaduje zaručené svobody naší ústavou. Přidávají se skoro všechny restaurace v Teplicích.

11.12.2020 – Další zajištění Jakuba Olberta, na výslechu stráví 3 hodiny

12.12.2020 – První výhra na Šeberáku. Po právní argumentaci majitele zůstává otevřený až do zavíračky. Osudové setkání, na Šeberák přijíždí Jirka Janeček, majitel pivovaru Malý Janek v Jincích. J + J se dohodnou na jednom základním postupu – Už nikdy nezavřeme!

13.12.2020 – První tajné setkání restauratérů a hoteliérů v pivovaru Malý Janek, účast je veliká z celého Česka. Založení iniciativy Chcípl PES za přispění třetího hlavního člena Davida Biksadského.

14.12.2020 – Tisková konference v pivovaru Monopol, kde oznamujeme společně s kolegy z Teplic založení Chcípl PES a další rebélie.

24.12.2020 – Primátor Prahy ruší tradiční rozdávání rybí polévky na Staroměstském náměstí. Bojí se covidu. Pro bezdomovce, ale i ostatní občany zajišťuje tuto tradici Jirka s Jakubem. Na Staromáku rozdají více jak 300 porcí. Zahajujeme první petici Chcípl PES za otevření Česka.

31.12.2020 – Silvestr slaví několik desítek otevřených restaurací. Chcípl PES jde bojovně do nového roku 2021.

3.1.2021 – Protest proti uzavírání společnosti nesmyslnými a protiprávními nařízeními. Chcípl PES spojuje Staroměstské náměstí s budovou vlády nekonečnou řadou půllitrů se svíčkami.

6.1.2021 – Jakub Olbert, Marcel Huml a rakev vyjíždí na tour s naší první peticí Otevřeme Česko. Postupně navštívíme Pelhřimov, Jihlavu, Třebíč, Velké Meziříčí, Brno, Vyškov, Prostějov, Olomouc, Přerov, Nový Jičín, Frýdek Místek, Český Těšín, Karvinou, Opavu, Ostravu, Pardubice, Hradec Králové a Liberec. Celkově přivezou více jak 4 tis. podpisů.

10.1.2021 – První demonstrace na Staroměstském náměstí. Široká paleta řečníků z řad doktorů, učitelů, zástupců stran a umělců. Hlavní požadavek je ihned otevřít ekonomiku, školství, sport a kulturu. Stanovujeme datum 23.1.2021 jako ultimátum pro rozvolnění.

19.1.2021 – Jakub Olbert a Marcel Huml už bez rakve jedou republikou za účelem otevírání podniků. Postupně navštíví více jak 20 měst a otevřou desítky podniků. Cestou jsou pronásledováni nejenom medii, ale hlavně policií. Tuto šikanu nakonec využijí k simulaci a ukázce hospodským, jak mají komunikovat.

23.1.2021 – OTEVÍRÁME!!! V zemi se spontánně otevírá více jak 300 podniků. Policie je v pohotovosti a zasahuje po celé zemi. V Ústí na Verandě zasahuje více jak 50 policistů ve 20 vozech. Na místě zajišťují dva zákazníky a dva z obsluhy. Majitele a našeho budoucího základního člena Radka Žďáreckého odvážejí.

27.1.2021 – Babiš se několikrát v médiích rozčiluje nad Šeberákem. Nechápe, jak je možné, že jsme pořád otevření. Nechápe, že na naší straně stojí zákon. Hrozí exemplárním potrestáním. Je k smíchu.

3.2.2021 – Otevíráme Vaňkův vlek. První skiareál. Jakub Olbert i Jirka Janeček jsou zajištěni, vlek funguje přes odpor policie až do večera.

14.2.2021 – Po celé zemi organizuje Chcípl PES pochody za svobodu. Účastní se jich tisíce lidí.

17.2.2021 – Vláda představila likvidační podobu Pandemického zákona. Chcípl PES jde blokovat Strakovu akademii a živým řetězem uzavírá objekt.

24.2.2021 – Veřejné poděkování Senátu. Senát jako jediná zákonodárná moc zablokoval schválení novely zákona č. 240, kterou chtěl Hamáček docílit vysoké pokuty a zastavení možnosti podnikání těm, kdo se bránili proti krájení svobod.

26.2.2021 – Ulička handby. Demonstrace proti schválení Pandemického zákona ve znění navrhovaném vládou. Chcípl PES demonstruje před Parlamentem ČR.

4.3.2021 – Podáváme registraci politického hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES

7.3.2021 – Druhá demonstrace na Staroměstském náměstí.

Vláda zavádí totální uzávěru. Tedy kromě supermarketů a montoven. Zavřeli okresy. Policie blokuje nádraží, silnice, prohlíží autobusy. Jsou uzavřené okresy a v ulicích je více jak 20.000 vojáků. Dvě hodiny před demonstrací jsme sami na obklíčeném náměstí. Policie si opět vykládá právo po svém, a na náměstí pouští jen Pražáky. Diskriminace je v největším rozmachu. Mým partnerem od policie k vyjednávání je major Jelínková, která mi hned v úvodu zakazuje účast lidí z jiných okresů. Po mé argumentaci a nahráváním našeho rozhovoru otáčí a pouští na náměstí ty, které uvedeme jmenovitě na seznamu. Vítejte v totalitě. Zhruba 15 sekund po zahájení demonstrace úředníci z magistrátu ječí u podia, že demonstraci rozpouští. Majorka se osobně snaží vypnout muziku, která uvádí řečníky. Deset statečných řečníků se protlačí na podium, kde si rychle vyměňujeme mikrofon a pronášíme krátké zdravice. Policie vytvořila kordony těžkooděnců, kteří vyrážejí k vytlačení lidí z náměstí. Volíme jinou taktiku. David Biksadský se staví do čela davu a my do mikrofonu oznamujeme, že se všichni přesunujeme na Petřín, kde nás budou těžko vytlačovat. Policie reaguje. Startuje několik dodávek i osobních vozů a vyráží na Petřín. Před tím ještě tři zásahové oddíly se štíty a helmami poráží na náměstí jednoho účastníka bez roušky. Tři na něm klečí a zbylých dvacet tvoří dva okruhy okolo této exekuce. Hanba.

David po opuštění Pařížské ulice otáčí a rozděluje asi dvoutisící dav na dva. Oba se obloukem vrací na Staromák, kde jsme my a 30 měšťáků, kteří měli dohlídnout na závěrečný úklid a odjezd posledních lidí a aparatury. Řev a hukot, který se k nám řine ze dvou bočních ulic znepokojí partu měšťáků, kteří vzápětí berou roha. Jaká to euforie, když se všichni sejdeme na náměstí. Bereme ampliony a pokračujeme s řečníky na odpadkových koších. Zmatení policisté hledají na Petříně demonstranty. Díky sociálním sítím zjišťují, že mají máslo na hlavě. Kolona vozového parku se vrací na Staromák. Těžkooděnci obsadí výstupu z náměstí a doprostřed přijíždí dodávka vybavená mega amplionem, který nás další hodinu masíruje. Po dalším průvodu, který končí na Můstku demonstraci rozpouštíme. Vyhráli jsme Hamáčku!

17.3.2021 – U Jakuba doma volíme první předsednictvo hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES.

28.3.2021 – Pořádáme zakázanou demonstraci, tentokrát na vodě. Máme devět lodí, které dávají lidem naději, že někdo za nimi stále stojí. Po třech hodinách párty na vodě ( v té době je zakázaný zpěv, tanec, více jak 2 lidi na veřejnosti) nás obklíčí zásahovka ve zdymadle. Dvě hodiny vyjednávání nám nakonec otevřou vrata zdymadla a my můžeme ukončit zdařilý protest.

Začátkem května 2021 pořádáme zakázaný májový pochod.

4.5.2021 – Pořádáme petiční trh.

Celý červen 2021 nám zabere jednání s ostatními subjekty. Po rozčarování z informace, že jsme jediní, kteří chtějí Babiše do tepláků, jdeme do voleb sami.

Půlka července 2021 je odpočinková, máme poslední jasnou volbu – spojení s TSS (Trikolora, Svobodní a Soukromníci). A ejhle, zas ten Babiš.

17.7.2021 se definitivně rozhodujeme pro samostatnou cestu. Svoboda slova je fajn, jen nám chybí 340 kandidátů a cca 300 tisíc na volební kauci.

3.8.2021 – Tisíce kilometrů, hodiny hovorů, stovky mailů a stohy papírů. Máme 10 krajů skoro po okraj naplněné. Čtyři chybí, máme 6 dní.

9.8.2021 – Opět – Tisíce kilometrů, hodiny hovorů, stovky mailů a stohy papírů. Máme to. Všech 14 lídrů a každá kandidátka plná bojovných kolegyň a kolegů. Díky všem!!!

A dál se uvidí…..